Larax-

šéfredaktor

jacky

redaktor
 

Zdravím, doufám že se vám stránky budou líbit.

 

prohlížeče

Webový prohlížeč (též browser [brauzr]) je počítačový program, který slouží k prohlížení World Wide Webu (WWW). Program umožňuje komunikaci s HTTP serverem a zpracování přijatého kódu (HTML, XHTML, XML apod.), který podle daných standardů zformátuje a zobrazí webovou stránku. Textové prohlížeče zobrazují stránky jako text, obvykle velmi jednoduše formátovaný. Grafické prohlížeče umožňují složitější formátování stránky včetně zobrazení obrázků. Pro zobrazení některých zvláštních součástí stránky, jako jsou Flash animace nebo Java applety, je třeba prohlížeč doplnit o specializované zásuvné moduly. Mezi nejznámější webové prohlížeče patří grafické (seřazeny podle počtu uživatelů)

Windows Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Google Chrome, Opera a textové Links a Lynx.

Windows Internet Explorer

Windows Internet Explorer (dříve Microsoft Internet Explorer, Internet Explorer, zkracovaný jako IE nebo MSIE), je proprietární grafický webový prohlížeč společnosti Microsoft. Mimo jiné je součástí řady operačních systémů Microsoft Windows. Od roku 1998 se jedná o nejpoužívanější webový prohlížeč.

Počínaje Windows 95 OSR1 je Internet Explorer zahrnován do všech verzí Microsoft Windows. Poslední verze, Internet Explorer 8.0, je k dispozici pro Windows XP, Windows Server 2003 Service Pack 1 a Windows Vista. Pro starší operační systémy je k dispozici pouze verze 6.0.

V minulosti byl Internet Explorer vyvíjen také pro ostatní operační systémy: vznikl tak Internet Explorer pro Mac a vznikal Internet Explorer pro UNIX (pracující přes X Window System na operačních systémech Solaris a HP-UX). Vývoj všech uvedených verzí byl později přerušen.

Od verze 7 se mění název prohlížeče na Windows Internet Explorer.

Dodatečné informace:

Nejnovější verze: 8.0

Připravovaná verze: 9.0

Operační systémy: Microsoft Windows (dle verze IE)OPERA

Opera je internetový prohlížeč, obsahující mimo jiné e-mailového klienta, IRC klienta, RSS čtečku, čtečku Usenetových skupin a další funkce. Vyvíjí ho norská firma Opera Software. Speciální verze Opery má rozsáhlý podíl mezi prohlížeči používanými na přenosných zařízeních (PDA, mobilní telefony). Verze pro osobní počítače byla v minulosti distribuována komerčně, ale počínaje verzí 8.50 je zcela zdarma (freeware).

Tvůrci i uživatelé Opery tvrdí, že se jedná o nejrychlejší internetový prohlížeč. Dokazují to i nezávislé testy.[1] Opera je též relativně nenáročná na operační paměť počítače, což je jeden z hlavních argumentů pro její použití na mobilních zařízeních. Snaží se taktéž být uživatelsky přívětivá, a to především možností zobrazování více stránek v jednom okně a také možností ovládání (klávesové zkratky, gesta myší, ovládání hlasem).

Opera se snaží důsledně řídit standardy konsorcia W3C. To znamená, že weby vytvořené podle těchto standardů zobrazuje tak, jak byly navrženy autorem. Naopak se může stát, že stránky, které standardy nedodržují (obvykle stránky určené jen pro Windows Internet Explorer), se v Opeře nezobrazí zcela správně. Novější verze Opery však již umí tyto stránky zobrazit bez větších potíží.

Nejnovější verze Opery kladou velký důraz na bezpečnost a výrazně zjednodušují práci s certifikáty.

Její jádro, zobrazovací program nazývaný Presto, je licencovaný obchodním partnerem Adobe Systems a je integrovaný do nedávno ohlášeného Adobe Creative Suite. Opera získala vedoucí pozici jako prohlížeč pro "chytré" mobilní telefony a PDA díky technologii Small Screen Rendering. Opera se používá také na platformách iTV a probíhá vývoj ve spolupráci s IBM na hlasovém ovládání (obsaženo ve verzi 8.0).

Dodatečné informace:

Nejnovější verze: Opera 9.64 (1.srpna 2010)

Připravovaná verze

s podporou html 4: Opera 10

Operační systémy: všechny známé

Odkaz ke stažení: ZDE