Larax-

šéfredaktor

jacky

redaktor
 

Zdravím, doufám že se vám stránky budou líbit.

 

paměť RAM

RAM (zkratka z random-access memory) je paměť s libovolným (náhodným) přístupem, používaná v počítačích a dalších elektronických přístrojích. Může být typu RWM (Read Write Memory), to znamená s možností opakovaného zápisu a čtení informace, nebo typu ROM (Read Only Memory) jen pro čtení. Dnes se používají polovodičové paměti tohoto typu, dříve se používaly paměti například feritové, paměti na tenkých vrstvách nebo bubnové paměti.
Označení „paměť RAM“ se používá nepřesně ve smyslu RWM-RAM, ale paměti typu RAM jsou také diskové paměti, flash paměti, diskety a další typy s libovolným přístupem.
Polovodičové RAM jsou velmi rychlé, ale jsou dražší než jiné typy při přepočtu ceny za jeden bit. Používají se především jako operační paměti počítačů, slouží tedy k ukládání údajů, které počítač potřebuje pro zpracovávání právě prováděné úlohy.
Údaje, které je potřeba uchovat i po vypnutí počítače se ukládají do externí paměti počítače typu RAM - to je např. pevný disk, CD-ROM, disketa aj., které jsou podstatně pomalejší, ale nezávislé na napájení, levnější a mohou mít podstatně vyšší kapacity.
Dnešní rychlé paměti (DDR - GDDR4) pracují v jednotkách nanosekund, proto je nutné některé suboperace prováděné před a po čtení/zápisu dostatečně načasovat.